Najlepsi sportowcy w jeździe na BMX

Najlepsi sportowcy w jeździe na BMX-ie występują w wielu postaciach. Oto kilka przykładów z całego świata. Sprawdź tych zawodników z Pucharu Europy UEC i X-Games. Oto kilka najważniejszych momentów z ich kariery. Dowiedz się o ich celach i jak osiągają sukces. W końcu jeśli oni mogą to zrobić, ty też możesz!

BMX riders

W jeździe na BMX jest kilku najlepszych zawodników, ale jest kilku riderów, którzy wyróżniają się wśród tłumu. Ci zawodnicy mają imponujące listy sztuczek i unikalne style jazdy. Oto kilka z nich. Kevin Robinson, 45 lat, był pierwszą osobą, która wylądowała z podwójnym flair na X Games 2006 i zdobył 10 medali X Games. W 2008 roku poszybował 27 stóp nad quarterpipe. W chwili śmierci pracował dla X Games jako analityk BMX i będzie go brakowało fanom.

Dave Mirra to niezwykle utalentowany rider BMX. Urodził się w lutym 1974 roku w Greenville w Północnej Karolinie i w młodym wieku zaczął jeździć na rowerach BMX. W wieku 16 lat miał już wyrobione zdanie na temat tego sportu. W 1992 roku przeszedł na zawodowstwo i startował w zawodach krajowych i międzynarodowych.

Gabriela Bolle, lat 23, jest jedną z najlepszych zawodniczek na świecie. Podczas ostatnich Mistrzostw Świata UCI BMX Racing zajęła drugie miejsce. W tym roku zamierza stanąć na kilku miejscach na podium i dostać się do finałów Mistrzostw Świata. Wspiera również nowych adeptów tego sportu.

W zawodach BMX park wzięło udział dziesięciu najlepszych zawodników świata. Zawody odbyły się w kalifornijskim ośrodku treningowym i wzięło w nich udział dziesięciu zawodników z dziesięciu różnych krajów. Zawodnicy byli oceniani za swój styl, trudność trików i ogólne pokrycie trasy. Zawodnicy reprezentowali takie kraje jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Wielka Brytania.

Amerykański zawodnik BMX Ryan Nyquist zdobył 16 medali X Games i wystartował w 39 X Games. Mimo, że nie zdobył złota od 2003 roku, to zyskał sobie znakomitą reputację jednego z najlepszych zawodników w tym sporcie. Znane wariacje backflipów, truck drivers i double bar spins należą do jego charakterystycznych trików. Ponadto jest on zawodowym kulturystą i włączył kolarstwo górskie do swoich treningów i wyścigów.

Zawodnicy BMX z całego świata

Najlepsi zawodnicy BMX na świecie trenują w Szwajcarii w elitarnym centrum treningowym. Zawodnicy z trzech kontynentów i pięciu różnych krajów nazywają Szwajcarię domem i przygotowują się do różnych wydarzeń. Ich cele obejmują Igrzyska Azjatyckie w przyszłym miesiącu, Mistrzostwa Świata UCI BMX Racing w Nantes i Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024.

Dyscyplina freestyle wykonała imponujący skok do głównego nurtu, a niektórzy z najlepszych sportowców na świecie celują w Igrzyska Olimpijskie. Obecnie kobiety BMX będą rywalizować w kategorii Freestyle, a kilka z tych zawodniczek zdobyło już mistrzostwo świata.

Nikita Ducarroz, szwajcarska zawodniczka, była znaną twarzą na podium na najlepszych zawodach BMX na świecie. Jako zawodowa riderka stawiała czoła wielu wyzwaniom i konsekwentnie stawała na wysokości zadania. Jej imponujące wyniki sprawiły, że stała się rozpoznawalna, a nawet przekroczyła oczekiwania.

Clarence Perry to kolejny zawodnik BMX, który istnieje od dziesięcioleci. Po raz pierwszy wszedł do sportu w 1977 roku, a w 1999 roku miał swój rower sygnowany. Jest również znany jako “The Earthquake”, ze względu na swoje szybkie starty. W ostatnich latach stał się ulubieńcem fanów i jest jednym z najbardziej popularnych zawodników w tym sporcie.

Justin Dowell z zespołu Monster Energy jest jednym z najlepszych zawodników w tym sporcie. Na X Games 2018 zdobył srebrny medal z no-handed 360 nad centrum. Następnie wykonał technicznego backflipa 180 na deck i do miski. Malott ma już na koncie brąz w zawodach BMX Park na X Games Chiba 2022.

Zawodnicy BMX na X-Games

Na tegorocznych X-Games po raz pierwszy pojawiły się zawody BMX mega park, w których wzięło udział ośmiu najlepszych na świecie zawodników BMX. Pięciu z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a trzech z Australii. BMX Mega Park jam session trwało około trzydziestu minut, podczas których każdy z zawodników na zmianę próbował znaleźć najlepszą linię na trasie Sloanyard.

Australijski zawodnik BMX Logan Martin wygrał zawody BMX Park. Zajął trzecie miejsce w zawodach BMX Dirt, które odbyły się drugiego dnia X-Games. Wśród pozostałych medalistów znaleźli się Kanadyjczyk Mike Varga, Meksykanin Kevin Peraza i Amerykanin Jeremy Malott.

Garrett Reynolds przeszedł do historii podczas 2022 X-Games, zabierając do domu złoty medal w BMX Street. Ze swoim piętnastym złotem X Games, Reynolds jest remisem z Shaunem White’em, jeśli chodzi o najwięcej złotych medali w BMX. Startował również w zawodach Red Bull X-Fighters, ale doznał poważnej kontuzji, która wymagała od niego ponownego nauczenia się jazdy.

Wielu zawodników BMX zdobyło złoto na tegorocznych X-Games. Do najbardziej godnych uwagi wyników należy zaliczyć zwycięstwo Danny’ego Waya w Big Air Rail Jam. Ponadto Anthony Napolitan wykonał pierwsze w historii podwójne front flip na rowerze. Blake Williams wygrał zawody FMX, stając się pierwszym nieamerykaninem, który je wygrał. Natomiast Jake Brown został najmłodszym zawodnikiem na X-Games. W konkurencji Skateboard Big Air Mitch Brusco wykonał pierwsze ollie 720, a Kyle Loza pierwsze double tailwhip 540. BMX Vert również zdobył złoty medal dla Jamie Bestwicka.

Podczas 65. edycji X-Games odbędą się imprezy zarówno zimowe, jak i letnie. W zimie odbędą się zawody motocrossowe i na rowerach górskich, a w lecie zawody skateboardowe i BMX freestyle. W ramach X-Games odbędą się również wyścigi samochodów rajdowych i terenowych.

Zawodnicy BMX podczas Pucharu Europy UEC

Mistrzostwa Europy BMX odbywają się co roku i są organizowane przez UEC, czyli Union Europeenne de Cyclism. Zawodnicy BMX noszą biało-niebieską koszulkę ze złotymi gwiazdami. Gwiazdy te stały się definitywnym symbolem europejskim, odkąd Rada Europy przyjęła je jako Flagę Europy. Następne Mistrzostwa Europy UEC odbędą się w Besancon, Francja w 2023 roku.

W zawodach biorą udział elitarni mężczyźni i kobiety z różnych krajów. Zawodnicy BMX z Holandii są dobrze reprezentowani na Pucharze Europy UEC, a kilku lokalnych zawodników również brało udział w zawodach. W wyścigu elity kobiet złoty medal zdobyła Bethany Shriever, a w wyścigu mężczyzn srebrny medal zdobył Kye Whyte.

Puchar Europy składa się z sześciu przystanków i dwóch rund na każdym z nich. Pierwszy przystanek to Werona we Włoszech, a pozostałe pięć to Zolder (Belgia), Ravels (Belgia), Kampen (Holandia) i Valmiera na Łotwie.

Dwie Łotyszki znalazły się wśród najlepszych strzelców podczas Pucharu Europy UEC. Raimo Soldans zajęła miejsce w grupie B9, a Gustavs Gigulis ukończyła zawody na trzecim miejscu. W innej grupie, B10, znalazło się pięciu łotewskich zawodników. Mark Svalkovskis wywalczył trzecie miejsce w grupie B10, a Marko Daude był czwarty. Wśród pozostałych Łotyszy znaleźli się Aleksis Lansso i Martins Berzins.

Zawodnicy BMX na BMX Street

We wczesnych latach 80. tacy zawodnicy BMX jak Tinker Juarez byli u szczytu swojej gry. Był złotym medalistą na Pan Am Games w 1995 roku i był bardzo popularny wśród fanów. Dziś jest on wprowadzany do BMX Hall of Fame. Od dziesięcioleci jest również lojalnym przedstawicielem firmy Cannondale.

Styl jazdy na BMX-ie ewoluował, a zawodnicy chcieli wyrazić swoją twórczą progresję. Byli również zmęczeni wąskim ukierunkowaniem BMXingu. Na początku jazda uliczna była antidotum na standaryzację. Dziś jednak sport ten jest przejmowany, a projektanci skateparków starają się naśladować przeszkody uliczne.

Styl życia BMX ma wiele atrakcyjnych aspektów. Niektórzy twierdzą, że jest to sposób życia, który “uwalnia”. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku jazdy ulicznej, która oferuje jeszcze większą swobodę. Riderzy mogą eksperymentować i uczyć się nowych tricków podczas pokonywania przeszkód na ulicach miast. Mogą nawet używać chodników jako powierzchni do jazdy.

Niektórzy z najbardziej znanych zawodników BMX na scenie zostali ukoronowani mistrzami świata. Niektórzy z najbardziej utytułowanych zawodników wszech czasów stali się ikonami. Zawodnicy tacy jak Mattias Meyer konsekwentnie podnoszą poprzeczkę w swoich dyscyplinach. Jego bieg kwalifikacyjny na FISE World Montpellier 2016 był absolutnie oszałamiający.

BMX street riding jest jednym z najbardziej ekscytujących aspektów tego sportu. Jazda uliczna jest jedną z najbardziej popularnych form BMX. Zawodnicy BMX znajdują na ulicach różne i unikalne setupy. To wymaga umiejętności i chęci do wypróbowania nowych sztuczek. Niektóre popularne triki to grind, barspins, spins i tailwhips.